Hakkımızda

MALATYA MEŞALE EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
30 Haziran 2007 tarihinde kuruldu.
Derneğin tanıtım broşüründe, derneğin varlık sebebiyle ilgili olark şu bilgilere yer veriliyor: “Sizin en hayırlınız insanlığa faydalı olandır ilkesinden hareketle, insan eğitiminin vazgeçilmez, ertelenemez bilinciyle ferdi ve toplumsal şuurun yerleşmesi, cehaletin kötülüğünden ferdin ve toplumun korunması düsturuyla “önce eğitim” fikriyatını esas aldık.
Neslimizin değerlerimiz doğrultusunda yetişmesine katkıda bulunmak gayesiyle hizmet kervanına dahil olduk.
Değerlerimizin sulandırıldığı, tarihi birikimlerimizin yeterince önemsenmediği bir çağa karşı, tarihten ve değerlerimizden aldığımız enerjiyle; zamanını, bilgisini, yeteneklerini, birikimlerini bulunduğumuz ile, ülkemize, insanlığa hizmette infak bilinciyle hareket etmek isteyenlere açılan bir “iyilik kapısı” olarak, iyilerin safında yerimizi aldık.
Değerlerimizin beslendiği geleneklerimizi her zaman diri tutmak ve geleneği olmayanın geleceği olmaz şuurunu aktif kılmanın önemine inanan derneğimiz, bugününü imar etmek istediği neslimizi, aynı geleneğin ışığıyla geleceğe taşımak için iyilerin yürüyüşüne katıldı.
Eğitimle birlikte yardımlaşma duygularının da canlı tutulmasını önemseyen derneğimiz, insanın yüreği ve beyniyle birlikte, açlığına, kimsesizliğine, yalnızlığına çare üretmek için yola çıktı.
Evet, biz dernek oalrak, değerlerimiz ve tarihi birikimimizle, bugünün ve imarına, geleceğin inşasına ve iyilerin yürüyüşüne katkıda bulunmak için varız.”
Eğitim faaliyetlerinin yanısıra bünyesinde MAKUT (Meşale Arama ve Kurtarma) derneğini oluşturdu. Sivil Savunma Müdürlüğü işbirliği ile eğitime tabi tutulan 45 üyesi sertifikalarını aldı. MAKUT “elim elimiz eliniz için hazır” sloganıyla yola çıkmış bir arama kurtarma birimi…
Malatya’da önemli bir sorun olan Turgut ÖZAL Araştırma Hastanesinde yatmakta olan hasta yakınları ile ilgili bir çalışma başlattı. Ve 2009 Ramazan ayı boyunca hasta yakınlarına iftar yemeği verdi.
Aile eksenli eğitim çalışmalarını başlattı. Evde karakter eğitimi ile aile-çocuk kaynaşmasına ve okul öncesi, ilk öğretim çağı, orta öğretim ve üniversite seviyesinde eğitim çalışmalarına katkıda bulunuyor.
Dernekte Halk Eğitim Merkeziyle koordineli olarak başlatılan İngilizce ve Arapça derslerinden faydalanmakta mümkün.
MALATYA MEŞALE EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ülke genelinde çok sayıda derneği bünyesinde barındıran ve 2009 yılı içinde birinci genel kurulunu yapan ANADOLU EĞİTİM VE DAVET GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU’ nun da üyesidir.
Paylaş: