Çanakkale Şehitlerini Anma Programı

Malatya Meşale Derneği Ortaöğretim Komisyonu'nun düzenlemiş olduğu Çanakkale Şehitlerini Anma programı Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programımızda selamlaşma konuşması yapan Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Ergül Akduman hocamız: Ümmetin yüzakı olan yiğitlerimizi anıyoruz. O yiğitler ki tüm dünyaya hem insaniyet hem islamiyet dersi verdiler. Toplumların ve insanlığın kurtuluşu varlığını şehitlere borçludur. Şehadet; Davanın varlığı için varlığını ortaya koymaktır. Hocamız şehadet konusuna değinirken Anadolu Öğrenci Birliği Malatya Şube başkanı Musap Canbay ise:  Düşünün 16 yaşındaki bir çocuğunun şehadete olan aşkını.

Soğuk bir şubat gününde Fatih Camisinin avlusunda akan temiz kanıyla çağları aydınlatacak yegane yolun Allah uğrunda şehit olmak olduğunu öğreten Metin Yüksel’i hatılayın.

Hatırlayın vatan elden gidiyor diye okulunu bırakıp cepheye giden Kayseri Lisesi’nin siz yaşlarındaki yiğitlerini.

Yine hatırlayın Çanakkale’ye gönderdiği ciğerparesine eğer cepheden kaçarsan sana hakkımı helal etmem diyen yiğit anneleri.

Hatırlayın! Halep’ten, Bağdat’tan, İslamabat’tan, Yemen’den, Kafkasya’dan, Kürdistan’dan koşa koşa şehadete gelip Çanakkale’de yatan isimsiz kahramanları. Bu kahramanlar bizlere türküyle kürdüyle lazıyla çerkeziyle kardeş ve ümmet olmayı öğretti.

Bizim gücümüzü nanoteknolojik silahlar ve nükleer enerji bombaları sınayamaz. Çünkü bu güç Hz. Hamza’dan Seyit Onbaşıya, Seyit Onbaşı’dan Ömer Halis Demir’e ve Ömer'den bizlere miras kalan bir güçtür. Bizim inancımız ve umutlarımız nasıl ki Uhud’da kaybolmadı Mekke’de zafere ulaştı; nasıl ki açlıkta ve yoksullukta kaybolmadı, Çanakkale’de tarih yazdı; nasıl ki 15 Temmuzun gök gürültüsünde kaybolmadı gökkuşağını kanla boyadı, bugün ve yarın da asla kaybolmayacak Şehadetin arzusu bir an olsun şahdamarımızdan ayrılmayacaktır. Çünkü Allah bizimledir!

Ali'nin Zülfikar'ıyla, Çanakkale'nin sizlerle yaşıt şehitleriyle ve dün Ramazan Sarıkaya'nın vatan aşkıyla beraberdir Allah.

Bizim kahramanlarımız fantastik romanlarda ve epik şiirlerde başrol oynamadı!

Bizim kahramanlarımız kurgu değil kul olduğunu söyleyerek konuşması son bulurken tiyatro gösterimi ve ezgiler ile program sona erdi.
Paylaş: